Fundacja Rozwoju Krajobrazu Kulturowego Dominium Łomnica została założona w roku 2004. Postawiła sobie za cel ochronę unikatowego krajobrazu kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej. Jego ochrona połączona z zastosowaniem przyjaznego dla środowiska rolnictwa i odpowiedzialnej turystyki, może otwierać coraz to nowe gospodarcze perspektywy rozwoju dla mieszkańców i firm. Fundacja organizuje regularnie imprezy kulturalne i oferuje wiele aktywności edukacyjnych. Oferta edukacyjna koncentruje się głównie na grupach dziecięcych i młodzieżowych. W specjalnie dla tego celu wyposażonej kuchni szkoleniowej, tzw. Kuchni Ziemiańskiej, dzieci mogą zapoznać się ze znaczeniem zdrowego żywienia, na bazie tego, co oferuje nam przyroda. W Ogrodzie Kuchennym zapoznają się z tradycyjnymi odmianami warzyw i ziół, obserwują i wykonują samodzielnie drobne czynności ogrodnicze, poznają bogactwo gatunków, odmian i smaków, tego, co do niedawna jeszcze znaleźć można było w każdym wiejskim ogrodzie domowym. Poznają także sposób funkcjonowania gospodarstwa rolnego. Dzieci same gotują, pieką, majsterkują, głaszczą zwierzęta i wracają do domu z zupełnie innym poglądem na tradycyjny, wiejski sposób życia. Działaność ta ma na celu długofalowo zmienić świadomość, w kierunku bardziej odpowiedzialnego, zrównoważonego traktowania darów przyrody.

Centrum działalności Fundacji jest Folwark Łomnica, będący częścią "Muzeum Dolnośląskiego Dworu Pałac Łomnica". W zabytkowym Spichlerzu prezentowana jest wystawa o historii folwarków i majątków w Kotlinie Jeleniogórskiej. Odbywają się tu warsztaty dla dzieci i młodzieży. Regularnie, o każdej porze roku Fundacja organizuje duże kiermasze: Kiermasz Wiosenny, Piknik Lniany, Kiermasz Dożynkowy oraz Kiermasz Adwentowy. Wspomagają one rozwój regionalnych produktów, wiele lokalnych miniprzedsiębiorstw rozbudowąło swoją działalność dzięki naszym kiermaszom. Turystom oferujemy ich produkty przez cały rok w Sklepie Folwarcznym.
Fundacja dba również o ochronę tradycji społeczności wiejskich. Już od wielu lat orgaznizuje festiwal tradycji wielkanocnych pod nazwą Konkurs "Mała Wielkanoc".
 
Fundacja dba również o ochronę zabytków, które tworzą wizerunek krajobrazu kulturowego. Z tego względu wybrała jako jedno z głównych i długofalowych przedsięwzięć ratunek i odbudowę zrujnowanego Domu Modlitwy z Rząśnika w Łomnicy.
 
Fundacja Dominium Łomnica potrzebuje wciąż pomocy. Otrzymane środki przekazuje na realizację zadań programowych i z wdzięcznością przyjmuje wszelkie darowizny. Wpłaty na działalność stowarzyszenia można odliczać od podatku.
 Kto może przekazać 1% podatku organizacjom?

- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,

- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,

- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

Fundacja Dominium znajduje się na liście uprawnionych organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % z podatków:

http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=107111

 

Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego?


1. Wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28). Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy nazwę Fundacja Dominium i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym 0000223627 (art.45 ust.5c ustawy o pdof).

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla opp, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół (art.45 ust.5c ustawy o pdof).


2. Pieniądze - 1% podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w terminie do 3 miesięcy. Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.
Podatnik nie może podzielić swojego 1% między kilka organizacji.
1% można przekazać tylko w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie (art.45 ust.5f ustawy o pdof).


Pełne dane naszej Fundacji:


Fundacja Rozwoju Krajobrazu Kulturowego Dominium Łomnica

ul. Karpnicka 3, 58-508 Łomnica

Krajowy Rejestr Sądowy - nr KRS: 0000223627

Nr konta: PKO BP  63 1020 2124 0000 8402 0123 3618