Karkonosze wraz z Kotliną Jeleniogórską i Rudawami Janowickimi to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku o każdej porze roku. Liczne szlaki turystyczne na wędrówki piesze, malownicze zakątki i romantyczne parki na spacery, wycieczki rowerowe oraz górskie trasy rowerowe o różnym stopniu trudności – dla każdego znajdzie się coś interesującego. Łatwo dostępne są popularne ośrodki narciarskie w Karpaczu i Szklarskiej Porębie oraz Rokitnicy i Cernej Horze, jak również słynne trasy narciarstwa biegowego w Jakuszycach. W naszej bezpośredniej okolicy znajduje się bardzo dużo zabytków – pałaców, zamków i kościołów. Ich ciekawa historia i fascynujące tajemnice inspirują do odbycia wielu wycieczek. Już same atrakcje łomnickie dostarczą wielu wrażeń i zapewnią relaks bez opuszczania granic majątku. W pokojach dostępne są opisy najciekawszych tras znajdujących się w bezpośrednim, malowniczym sąsiedztwie Pałacu.
Sklep Folwarczny to całe bogactwo produktów regionalnych i rękodzieła z naszego regionu. Szczególnie doceniane są nasze, produkowane na miejscu w Kuchni Ziemiańskiej, pałacowe specjały – pyszne dżemy, zdrowe syropy, przeciery oraz wekowane żurki, bigosy i nasze słynne zupy warzywne. Łomnickie smaki - po prostu pyszne i idealne jako drobny prezent pamiątkowy. Piekarnia kusi zapachem ciasteczek i pierniczków według własnych oryginalnych receptur. Zapraszamy codziennie!
Lniany Dom Towarowy na folwarku to niezwykle bogata oferta wszelkich produktów związanych z lnem. Na dwóch piętrach znajduje się szeroki asortyment najlepszych polskich projektantów mody lnianej dla Pań i Panów, piękna konfekcja stołowa i pościel ze 100% szlachetnego lnu oraz oryginalne lniane dodatki. W ofercie także lniane tkaniny oraz kosmetyka lniana. Zapraszamy codziennie!
Nic nie integruje lepiej niż wspólne gotowanie! Nowoczesna, a zarazem pełna uroku Szkoleniowa Kuchnia Ziemiańska wyposażona przez firmę Miele, jest idealnym miejscem na zorganizowanie w niecodzienny sposób zajęć edukacyjnych oraz świetnej zabawy – urodzin, imienin, spotkań firmowych. Kuchnia posiada dwa, w pełni wyposażone stanowiska do gotowania dla grup do 18 osób. Wskazówki pałacowego szefa kuchni i jego profesjonalizm zapewnią, że przygotowanie nawet najbardziej skomplikowanych dań okaże się proste.
Otaczający hotel łomnicki 9 ha park położony jest wzdłuż malowniczej rzeki Bóbr. Szum wody, imponujący stary drzewostan oraz romantyczne zakątki i polany zachęcają do spacerów i relaksu. Leżaki i ławki zapraszają do wypoczynku w cieniu drzew. Magia tego wiekowego parku oczarowuje o każdej porze roku i wypełnia pozytywną energią. Cóż może być wspanialszego niż powitanie dnia spacerem o wschodzie słońca w parku wypełnionym śpiewem ptaków, przez polany pokryte poranną rosą i obserwowanie przemykających pomiędzy drzewami promieni słońca? Przez cały dzień można relaksować się w wielu magicznych zakątkach parku. Jakże przyjemnie jest w godzinach wieczornych, przy dobrym posiłku na tarasie ogrodowym rozkoszować się magicznym zachodem słońca chowającym się za górami lub zakończyć dzień drinkiem pod starymi drzewami.
Łomnicki kompleks muzealny z Muzeum w Pałacu oraz Miejscem Spotkań „Domem Modlitwy” to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Wyjątkowy punkt na mapie małych i dużych odkrywców i miłośników historycznych tajemnic. Poznaj losy dawnych mieszkańców pałacu i delektuj się niezwykłą atmosferą historycznych, autentycznych wnętrz na trzech kondygnacjach pałacu. Multimedialna wystawa „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica” poprowadzi Was po 18 salach i przedstawi wzruszającą historię, która odgrywała się w tych wiekowych murach. W zrekonstruowanym domu modlitwy – dawnym dolnośląskim kościele ewangelickim – możecie podziwiać wspaniałe wnętrza tego unikatowego w skali Europy obiektu architektury sakralnej. Burzliwą, niezwykle ciekawą i jednak mało znaną historię religii w XVII i XVIII w., która prowadziła do powstania ponad 200 tego typu kościołów na Dolnym Śląsku możecie poznać poprzez multimedialną wystawę „Śląskie Domy Modlitwy – Śląska Tolerancja”.
Łomnica leży w rajskim krajobrazie. Otoczona jest trzema różnorodnymi pasmami górskimi. Królują nad nimi Karkonosze; Karkonoski Park Narodowy jest jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce. Wędrówki licznymi szlakami turystycznymi pozwalają odkryć imponujący górski świat o alpejskim charakterze. Wodospady, imponujące formacje skalne, bezkresne lasy tworzą raj dla miłośników górskich wędrówek. Tuż za pałacem wkroczycie na teren Parku Krajobrazowego Rudawy Janowickie. Malownicze krajobrazy, niezliczone strumyki, tajemnicze formacje skalne, słynne Kolorowe Jeziorka, mroczne tajemnice Miedzianki - miasta, które zniknęło jak również niezwykle fascynujące punkty widokowe zaczarują o każdej porze roku. Góry Kaczawskie z tajemniczymi dolinami z uśpionymi wioseczkami, sielskimi łąkami i uroczymi wzgórzami zaprowadzą Was w bajkowy świat jak z innych czasów. Tutaj każdy staje się odkrywcą.
W naszym regionie odkryją Państwo liczne obiekty dziedzictwa sztuki i kultury od czasów średniowiecza do XX-wieku. Tajemnicze średniowieczne zamki, Chojnik, Bolków, Świny lub Bolczów i Lenno zachęcają do zwiedzania. Perła baroku - Opactwo w Krzeszowie – jeden z najważniejszych barokowych obiektów sakralnych w Europie Środkowej zapiera dech w piersi a Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy – jedne z największych kościołów o konstrukcji szachulcowej wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego UNESCO zachwycą imponującą skalą, legendarny Zamek Książ, z jego licznymi tajemnicami to obowiązkowy punkt programu. Olbrzymia zapora w Pilchowicach i liczne zabytkowe fabryki, mosty, tory kolejowe tworzą raj dla miłośników architektury przemysłowej i sztuki inżynierii minionych epok. W prawie każdej małej malowniczej wiosce i miasteczku odkryjecie skarby architektury. Na każdym kroku traficie Państwo na architektonicznych świadków bogatej przeszłości.
Śnieżka to obowiązkowy punkt programu każdego turysty odwiedzającego Karkonosze. Majestatyczna góra wznosi na wysokość 1602 m n.p.m. co czyni ją najwyższym szczytem Karkonoszy. Na szczycie znajdują się m.in. Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z restauracją oraz kaplica św. Wawrzyńca z 1665 r. Prowadzą na nią malownicze szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności.
Pałac Łomnica położony jest w sercu Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej porównywanej do zamków i pałaców nad Doliną Loary we Francji. Na powierzchni 100 km2, na wyciągnięcie ręki znajduje się tu ponad 30 zamków, pałaców oraz dworów. Warto spędzić dzień podróżując samochodem lub rowerem od pałacu do pałacu. Sąsiednie pałace Wojanów, Karpniki i Bukowiec są łatwo dostępne z Łomnicy. Może nawet chcieliby Państwo odkryć je pieszo? W naszym muzeum znajduje się obszerna literatura dotycząca pałaców w dolinie.
Położony w Kowarach Park Miniatur Dolnego Śląska daje możliwość obejrzenia w jednym miejscu najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska /pałaców, dworów, kościołów a nawet starówek miast/. Odtworzone w najdrobniejszych szczegółach, w skali 1:25 budowle zachwycają swoim autentycznym wyglądem. Zwiedzanie dopełnia przewodnik, który zdradza ciekawe, związane z nimi historie.
Region Karkonoszy od średniowiecza nierozerwalnie łączy się z tradycją szklarską. Bogata historia Huty Szkła Kryształowego Julia sięga XIX w. i jest z powodzeniem kontynuowana. Kryształy z huty znane są na całym świecie. To magiczne miejsce zdradza swoje sekrety licznym zwiedzającym, którzy mają możliwość poznać etapy produkcji kryształu i dodatkowo uczestniczyć w ciekawych warsztatach. Bogaty wybór szklanych produktów zachęca do zakupów.
W Kopalni Podgórze w Kowarach wydobywano w latach 1950-1958 rudy uranu. Była w tym czasie najpilniej strzeżoną kopalnią PRL-u. Obecnie udostępniono turystom 1600 metrową atrakcyjną trasę turystyczną. Kopalnia jest stale monitorowana i jest bezpieczna pod względem promieniowania. Ze względu na panującą w niej stałą temperaturę 8 st. C i wilgotność 97% zalecane jest zabranie ze sobą ciepłej odzieży.
Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu to nowoczesne muzeum związane z historią i legendami Karkonoszy. Zwiedzający w interaktywny sposób poznają niezwykłe historie o Duchu Gór, zasiedlających Karkonosze zielarzach oraz poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach. Muzeum zbudowane zostało w miejscu odkrycia niezwykłego eksponatu zwanego kosturem Ducha Gór.
Urokliwy ewangelicki kościół parafialny z przełomu XII i XIII w., który został przeniesiony z Norwegii w 1842 r. po zakupieniu go przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV. Dużą ciekawostką jest fakt, że konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Świątynia do dziś jest kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i stanowi wyjątkową atrakcję Karpacza.